APTEKA INTERNETOWA

Facebook

Blizny i zrosty

Blizny to problem, który dotyka wielu osób. Nawet małe zadrapanie może się zmienić w zmianę skórną, trudną do usunięcia. Czy maść na blizny to odpowiedni środek do codziennej pielęgnacji? W jaki sposób ukryć mankamenty i cieszyć się piękną, zdrową skórą? Bierzemy pod lupę maść na blizny. Sprawdź nasz poradnik!

Blizny i zrosty nie dają Ci spokoju?

Dowiedz się więcej na temat leczenia i pielęgnacji bliznowców

Natura dała nam szereg sposobów na samoleczenie organizmu, w tym także mechanizm związany z gojeniem się ran. Proces powstawania blizny odbywa się w kilku etapach. Początkowo miejsce uszkodzenia skóry wypełnia się krwią i osoczem, które stanowią naturalny „opatrunek” chroniący przed wtargnięciem do organizmu bakterii. Następnie powstaje strup, pod którym zachodzą procesy regeneracyjne. Niestety często zdarza się, że nawet niewielkie skaleczenie pozostawia brzydki ślad w postaci blizny. Jak nie dopuścić do powstawania tych nieestetycznych pozostałości skaleczeń, oparzeń innych „wypadków” oraz w jaki sposób poprawić proces gojenia się rany? Jak sprawić by blizny stały się mniej widoczne? Postaramy się podpowiedzieć, jak pozbyć się tego typu mankamentów urody.

Blizna a bliznowiec – poznaj różnicę. Ta wiedza może być przydatna!

Gojenie się ran przebiega etapowo. W następujących po sobie fazach organizm oczyszcza ranę z martwych komórek oraz drobnoustrojów. Ten proces trwa w zależności od głębokości i rodzaju uszkodzenia skóry od 1 do 5 dni. Po upływie około tygodnia uaktywniają się komórki tkanki łącznej zwane fibroblastami. Odpowiadają one m. in. za produkcję kolagenu niezbędnego w procesie naprawy naczyń krwionośnych, a także za regenerację tkanki łącznej. Może zdarzyć się, jednak że proces bliznowacenia będzie miał nieprawidłowy przebieg, wskutek czego powstać może w miejscu gojenia zmiana przerostowa skóry. Bliznowce (keloidy) są zdecydowanie trudniejszymi „pamiątkami” po urazach niż blizny, wymagającymi troskliwej pielęgnacji. Charakterystyczne dla tych zmian jest to, że zajmują one często znacznie większy obszar niż pierwotne uszkodzenie skóry. Nierzadko zdarza się również, że bliznowce swędzą i bolą.

Zdradzamy sposoby na zmniejszenie widoczności skórnych mankamentów

Naturalne metody radzenia sobie z bliznami nie zawsze przynoszą skutki. Dużo lepiej jest wybrać sprawdzony środek, opracowany przez specjalistów. Wybór odpowiedniego preparatu zależeć będzie od wielu czynników. Przede wszystkim należy określić, czy mam się do czynienia ze zwykłą blizną, zmianą przerostową, czy bliznowcem. Znaczenie ma także umiejscowienie oraz wielkość zmiany skórnej. Równie ważna jest przyczyna powstania śladu – zmiany potrądzikowe wymagają innej pielęgnacji, niż chociażby pooperacyjny szew. Do uelastycznienia, wygładzenia i rozjaśnienia blizn i bliznowców stosuje się różnego typu preparaty na bazie wyciągu z cebuli, które mają w swoim składzie heparynę sodową i alantoinę, jak np. popularna maść na blizny Cepan.

Blizn można się pozbyć! W aptekach znajdziesz skuteczne kremy i maści

Na rynku farmaceutycznym istnieje szereg profesjonalnych specyfików. To nie tylko maści z cebulą w składzie. Najbardziej skuteczne są te na bazie naturalnych składników, jak np. krem NO -SCAR lub inna tego typu maść na blizny (https://aptisan.pl/dermatologia/preparat-na-blizny-rozstepy/masc-krem-na-blizny). W ofercie aptek internetowych, w tym naszej apteki Aptisan, spotkać można również żele, kremy lub specjalne plastry. Krem czy żel na blizny odpowiedni będzie do dziennej pielęgnacji, natomiast maść na blizny zaleca się stosować na noc. Pamiętać jednak trzeba, że największe szanse na powodzenie w walce z widocznością i rozległością blizn ma przede wszystkim szybkość rozpoczęcia kuracji wybranym preparatem.

zobacz na naszej stronie: maść na blizny