APTEKA INTERNETOWA

Facebook

ACC - 0,2 g * 20 tabl mus Zobacz większe

ACC - 0,2 g
20 tabl mus

3145104

Produkt rozrzedzający  wydzielinę dróg oddechowych i ułatwiający  jej odkrztuszanie u pacjentów z zapaleniem oskrzeli związanym z przeziębieniem. 

Więcej szczegółów

15,42 zł brutto

Szczegółowe informacje o produkcie

Skład
ACC mini: 1 tabl. musująca, 1 saszetka (3 g proszku), 5 ml roztworu doustnego otrzymanego po rozpuszczeniu proszku zawiera 100 mg acetylocysteiny. ACC MAX: 1 tabl. musująca, 1 saszetka (3 g proszku) zawierają po 200 mg acetylocysteiny. ACC Hot MAX: 1 saszetka (3 g proszku) zawiera 200 mg acetylocysteiny. ACC 600: 1 tabl. musująca zawiera 600 mg acetylocysteiny. ACC 600 Hot: 1 saszetka (3 g proszku) zawiera 600 mg acetylocysteiny.

Działanie
Acetylocysteina jest pochodną cysteiny o działaniu sekretolitycznym (upłynnia wydzielinę) i sekretomotorycznym (ułatwia odkrztuszanie wydzieliny z dróg oddechowych). Rozszczepia wiązania disiarczkowe w łańcuchach mukopolisacharydowych i powoduje depolimeryzację łańcuchów DNA (w śluzie ropnym), dzięki czemu zmniejsza lepkość śluzu. Reaktywne grupy sulfhydrylowe acetylocysteiny mają zdolność wiązania i detoksykacji wolnych rodników. Ponadto acetylocysteina bierze udział w zwiększeniu syntezy glutationu. Po podaniu doustnym wchłania się szybko i prawie całkowicie z przewodu pokarmowego. Biodostępność jest mała, wynosi ok. 10%, ze względu na efekt pierwszego przejścia. Lek metabolizowany jest w wątrobie do aktywnej cysteiny oraz do diacetylocysteiny, cystyny i następnie do disiarczków. Maksymalne stężenie w osoczu występuje po 1-3 h. Stopień wiązania z białkami wynosi ok. 50%. Lek wydalany jest prawie wyłącznie przez nerki w postaci nieaktywnych metabolitów. T0,5 wynosi ok. 1 h przy niewydolności wątroby może być wydłużony nawet do 8 h.

Wskazania
ACC mini, ACC MAX, ACC Hot MAX, ACC 600 Hot - rozrzedzenie wydzieliny dróg oddechowych i ułatwienie jej odkrztuszania u pacjentów z zapaleniem oskrzeli związanym z przeziębieniem. 

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na acetylocysteinę lub pozostałe składniki preparatu. Czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy. Ostry stan astmatyczny. Zmniejszona zdolność odkrztuszania wydzieliny. Ciąża i okres karmienia piersią. Preparatów w postaci proszku do sporządzenia roztworu doustnego nie stosować u pacjentów z nietolerancją fruktozy.

Środki ostrożności
Ostrożnie stosować u pacjentów z astmą oskrzelową (możliwość wystąpienia skurczu oskrzeli), u osób w podeszłym wieku lub z niewydolnością oddechową. Jeśli konieczne jest jednoczesne stosowanie acetylocysteiny i antybiotyków doustnych, leki należy przyjmować w odstępie co najmniej 2 h. ACC mini, ACC MAX i ACC Hot MAX nie należy stosować u dzieci poniżej 6 lat. ACC 600, ACC 600 Hot nie należy stosować u dzieci poniżej 14 lat. Preparaty ACC mini i ACC 600 w postaci tabletek musujących zawierają laktozę - nie powinny być stosowane u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Preparaty w postaci proszku w saszetkach zawierają sacharozę - nie powinny być stosowane u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy. Preparat ACC mini w postaci proszku do sporządzenia roztworu doustnego w butelce zawiera sorbitol - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą nietolerancją fruktozy, ponadto zawiera p-hydroksybenzoesany, które mogą powodować reakcje alergiczne (również typu późnego).

Ciąża i laktacja
Leku nie należy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane
Niezbyt często: zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, ból głowy, szumy uszne. Rzadko: zgaga, nudności, biegunka, wymioty, reakcje alergiczne (świąd, pokrzywka, wysypka, skurcz oskrzeli - głównie u pacjentów z nadreaktywnością oskrzeli związaną z astmą oskrzelową, tachykardia, zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi), krwawienia, zmniejszona agregacja płytek krwi. Bardzo rzadko i pojedyncze przypadki: niedokrwistość, krwotok, krwiak osierdzia.

Interakcje
Jednoczesne stosowanie acetylocysteiny i leków przeciwkaszlowych może spowodować zaleganie wydzieliny na skutek zmniejszenia odruchu kaszlowego. Acetylocysteinę i doustne antybiotyki należy podawać w odstępie co najmniej 2 h. Jednoczesne stosowanie preparatu z nitrogliceryną lub innymi azotanami może prowadzić do nasilenia działania rozszerzającego naczynia krwionośne i hamowania agregacji płytek krwi.

Dawkowanie
Doustnie. ACC mini, ACC MAX i ACC Hot MAX. Dorośli i młodzież powyżej 14 lat: 400 - 600 mg na dobę w 2-3 dawkach podzielonych. Dzieci 6-14 lat: 300 - 400 mg na dobę w 2-3 dawkach podzielonych. Bez zalecenia lekarza nie należy stosować dłużej niż 4-5 dni. ACC 600, ACC 600 Hot. Dorośli i młodzież powyżej 14 lat: 600 mg raz na dobę. Leczenie stanów ostrych trwa zazwyczaj 5-7 dni, w przewlekłym zapaleniu oskrzeli i mukowiscydozie stosuje się leczenie długotrwałe (ACC 600).
Tabletkę musującą należy rozpuścić w pół szklanki wody i wypić natychmiast po rozpuszczeniu. Preparat w postaci proszku w saszetkach: zawartość saszetki rozpuścić w chłodnym płynie (woda, sok, herbata) i wypić zaraz po rozpuszczeniu. Preparaty ACC Hot MAX i ACC 600 Hot: zawartość saszetki należy wsypać do szklanki z gorącą wodą, dokładnie wymieszać i wypić ciepły płyn. Preparat ACC mini w postaci proszku do sporządzenia roztworu doustnego w butelce należy sporządzić zgodnie z instrukcją, gotowy roztwór można przechowywać w lodówce do 12 dni.
Lek należy przyjmować po posiłku. Podczas leczenia zaleca się przyjmowanie zwiększonej ilości płynów. Preparatu nie podawać wieczorem przed snem.

Uwagi
ACC mini, ACC MAX, ACC Hot MAX, ACC 600 Hot - należy unikać kontaktu roztworu przygotowanego z tych preparatów z metalami i gumą. Preparaty ACC mini i ACC MAX w postaci tabletek musujących zawierają sód co należy wziąć pod uwagę u pacjentów ze zmniejszoną czynnością nerek i u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie (dieta ubogosolna lub bezsolna).