APTEKA INTERNETOWA

Facebook

Lactulose MIP - syrop *  200 ml Zobacz większe

Lactulose MIP - syrop
200 ml

6817702

Syrop jest lekiem łagodnie przeczyszczającym o działaniu osmotycznym, stosowany w celu zapobiegania i leczenia encefalopatii wątrobowej oraz w zaparciach.

Więcej szczegółów

16,41 zł brutto

Szczegółowe informacje o produkcie

Lek łagodnie przeczyszczający.

Skład
15 ml syropu zawiera 9,75 g laktulozy oraz substancje pomocnicze.

Informacja dla diabetyków:
15 ml syropu zawiera 0,2 jednostek chlebowych.

Działanie
Lactulose-MIP 9,75g/15 ml syrop jest dwucukrem złożonym z D-galaktozy i fruktozy. Jest lekiem łagodnie przeczyszczającym o działaniu osmotycznym. Za przeczyszczające działanie laktulozy odpowiedzialne są dwa zjawiska:

cukier i kwasy powodują zmiany ciśnienia osmotycznego (zwiększenie objętości treści jelitowej), co pośrednio wpływa na pobudzenie perystaltyki jelit.
kwasy pobudzają perystaltykę jelit w sposób bezpośredni.
Przyjmuje sie, że działanie laktulozy polegające na zmniejszaniu stężenia amoniaku we krwi, odpowiedzialne są następujące zjawiska:

rozkład laktulozy powoduje zmniejszenie wartości pH, co prowadzi do jonizacji amoniaku. W ten sposób powstają niewchłanialne i nietoksyczne jony amoniowe. Proces ten prowadzi do zmniejszenia wchłaniania amoniaku z okrężnicy.
pod wpływem zwiększonego stężenia węglowodanów i wynikającego stąd zakwaszenia treści jelita, enzymy proteolityczne jelita zostają wyparte na rzecz enzymów sacharolitycznych, dzięki czemu powstaje mniej amoniaku.
Zmniejszona wartość pH w jelicie powoduje, że amoniak z krwi przechodzi bezpośrednio do kwaśnej treści jelita.

podanie laktulozy prowadzi do zwiększenia stężenia węglowodanów w okrężnicy. Dzięki temu dla całej flory bakteryjnej powstaje względny deficyt azotu, który następnie jest kompensowany przez zużycie amoniaku pochodzącego z rozkładu mikroorganizmów.
W przypadku encefalopatii wątrobowej laktuloza zmniejsza stężenie amoniaku we krwi o około 25 do 50%. Działanie lecznicze może wystąpić po upływie kilku godzin do kilku dni.

Wskazania

Lek stosowany w celu zapobiegania i leczenia encefalopatii wątrobowej oraz w zaparciach.

Dawkowanie

Doustnie, indywidualnie.

Zaparcia:
Dorośli:10-15 ml 1-2 razy/dobę.

Encefalopatia wątrobowa:
Dorośli: początkowo 10-15 ml 3 razy/dobę, następnie 30-45 ml 3-4 razy/dobę.
Dawkowanie należy tak dostosować, aby pacjent wydalał luźny stolec 2-3 razy/dobę.
Dzieci - brak danych.
Preparat można podawać po rozcieńczeniu wodą lub innymi płynami, niezależnie od posiłków.

Przeciwwskazania:

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Niedrożność jelit. Zapalenie przewodu pokarmowego. Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Dziedziczna nietolerancja fruktozy. Zaburzenia w wydzielaniu laktazy. Galaktozemia. Zaburzenia wchłaniania jelitowego glukozy oraz galaktozy.

Działania niepożądane:

Początkowo, bardzo często mogą wystąpić: ból brzucha, wzdęcie lub bębnica. Po podaniu dużych dawek obserwowano: nudności, wymioty oraz biegunkę z zaburzeniami równowagi elektrolitowej. Przy długotrwałym stosowaniu mogą pojawić się zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej. Podczas leczenia encefalopatii wątrobowej bardzo rzadko występuje hipernatremia.