APTEKA INTERNETOWA

Facebook

Pozbądź się rozstępów

Rozstępy, jak powstają?

Kiedy zmieniona chorobowo skóra zaczyna swędzieć, a przy staje się cieńsza i przybiera różową barwę może to być pierwszym objawem pojawiających się rozstępów. Początkowo mogą one przybierać barwę czerwonych, różowych lub fioletowych smug zauważalnych na powierzchni skóry, mogą przybierać kształt linii lub pasków w zależności od lokalizacji na ciele. W dotyku mogą być miękkie, pomarszczone i  nieco wcięte w stosunku do linii skóry. Z  czasem ich barwa zmienia się, na białą lub szarą, a same rozstępy ulegają spłaszczeniu. Zdarza się także, że ulegają wyblaknięciu, ale jest to proces długotrwały i nie koniecznie zadowalający.

Im wcześniej zaczniesz walkę z rozstępami, tym lepiej, najlepsze rezultaty osiągniesz zapobiegając ich powstawaniu.

Pojawianie się rozstępów związane jest z wystąpieniem czynników sprzyjających nadmiernemu rozciąganiu się skóry lub działaniem substancji przyczyniających się do zaburzenia funkcji kolagenu i elastyny w organizmie. Do grupy zwiększonego ryzyka można zaliczyć:

- osoby z predyspozycjami genetycznymi,

- kobiety w ciąży,

- nastolatki w okresie intensywnego wzrostu,

-  osoby nadmiernie otyłe,

- osoby, u których następuje częsta, diametralna zmiana wagi (efekt jojo),

- osoby uprawiające kulturystykę,

- osoby przyjmujące leki steroidowe.

O ile w kwestii genetyki proces ten zdaje się być jasny - predyspozycje do nabywania rozstępów zakodowane są w naszym DNA, o tyle w pozostałych przypadkach należy wyjaśnić pojawiające się nieścisłości.

Często można spotkać się z przekonaniem, że rozstępy są kwestią dziedziczną. Bardzo często zdarza się, że mimo braku obciążenia genetycznego problem ten dotyka wielu kobiet. Powodów jest wiele, wszystkie zaś wiążą się z zaburzeniami włókien kolagenu i elastyny w organizmie.

 Oczywiście w przypadku ciąży sytuacja jest jasna - nagły wzrost wagi ciała, duży stopień rozciągnięcia tkanki skórnej w szybkim czasie, powoduje rozrywanie się włókien sprężystych pod skórą. Pojawiają się one nie tylko na brzuchu, który jest najbardziej narażoną częścią ciała, lecz również na biodrach, pośladkach, udach oraz piersiach. Drugim czynnikiem, powodującym rozstępy - są zaburzenia hormonalne. Poziom hormonów intensywnie wzrasta w okresie ciąży. Hormony te wiążą większą ilość wody w skórze, co powoduje rozluźnianie się więzi między włóknami kolagenowymi. Powoduje to łatwiejsze rozrywanie się skóry, tworząc rozstępy. Ich wystąpienie jest trudne do przewidzenia. Pierwszy objaw, na jaki wskazują kobiety spodziewające się dziecka, to swędzenie w miejscach, gdzie mają pojawić się rozstępy.

Skóra nastolatków w okresie zmożonego wzrostu, a także skóra brzucha u kobiet ciężarnych, szybko nabiera masy tłuszczowej lub mięśniowej co może prowadzić do pęknięć. To typowo mechaniczne uszkodzenia skóry, która mając ograniczoną elastyczność, zaczyna się rozrywać.

Osoby, u których obserwuje się stałe chudnięcie i tycie również doprowadzają tkankę skórną do nienaturalnego naprężania. Wówczas mogą pojawiać się rozstępy jako reakcja na stałe rozciąganie włókien kolagenowych i wiotczenie skóry.

Rozstępy będące wynikiem zaburzeń hormonalnych powodowane są nadmiernym wytwarzaniem kortyzolu - hormonu kory nadnerczy. Jego wysokie stężenie hamuje syntezę kolagenu, upośledza funkcję fibroplastów oraz prowadzi do tworzenia się słabszych połączeń między włóknami.

Jeśli chodzi o przyjmowanie leków steroidowych - ich działanie może niszczyć włókna tworzone przez fibroplasty, ścierać naskórek oraz hamować syntezę kolagenu.

Utarło się przekonanie, że rozstępy są przypadłością typowo damską. Wynik procentowy przemawia zdecydowanie na niekorzyść kobiet - 70%, nie oznacza to jednak, że zaburzenie to nie dotyczy mężczyzn - bardzo wielu z nich, bo aż 40% także doświadczyło na swojej skórze rozstępów.

U mężczyzn najczęściej występują one w wyniku zbyt intensywnego treningu siłowego, czy nabierania zbyt dużej masy w krótkim czasie, a także na skutek szybkiego wzrostu w okresie młodzieńczym. Gdzie się pojawiają? Na brzuchu, plecach, pośladkach, nogach, ramionach oraz barkach, a także w okolicach pach. Rozrost skóry to nie jedyny powód rozstępów u mężczyzn. Choroby takie jak zespół Cushinga, Ehlersa-Danlosa, nadmierne stosowanie hormonów steroidowych lub nawet cukrzyca - mogą przyczyniać się do kształtowania tych zmian skórnych.

Trening siłowy

Jako że mężczyźni mają predyspozycje do szybszego zwiększania masy mięśniowej niż kobiety, w wyniku intensywnych ćwiczeń fizycznych może dojść u nich do rozdzierania się włókien kolagenowych pod skórą. To oczywiście prowadzi do rozstępów. Bardzo często, są one wynikiem nienaturalnego rzeźbienia mięśni – np. na skutek zbyt intensywnego wspomagania się środkami przyspieszającymi ich rozwój. Aby uniknąć powstawiania rozstępów, trening siłowy powinien być tak zaprogramowany, by nie powodował zbyt dużego rozciągnięcia skóry w krótkim okresie.

W przypadku ciężarowców, rozwój blizn najczęściej obserwuje się na plecach i w okolicach pach. Rozstępy spowodowane szybkim przyrostem lub utratą masy ciała występują u Panów na ramionach,  pośladkach i nogach.

Steroidy

Przyjmowanie ich wiąże się z dostarczaniem organizmowi dodatkowej porcji kortyzolu, który produkuje kora nadnerczy. Kortyzol w większych dawkach upośledza funkcję fibroplastów - tworzone włókna kolagenowe są uszkodzone, łatwiej podatne za rozerwanie. Steroidy nie są wyłącznie przyjmowane przez kulturystów - są także podstawowym lekiem przeciwzapalnym w wielu chorobach, np. astmie oskrzelowej.

Zachwianie równowagi hormonalnej

Związane głównie z rozwojem, stąd często dotykają młodych chłopców. Powodowane mogą być również przyjmowaniem niektórych leków, odżywek. W tym przypadku również dochodzi do zaburzeń związanych z nadprodukcją kortyzolu.

Gdzie najczęściej pojawiają się rozstępy?

Obszarami w których skóra ulega nadmiernemu rozciąganiu, są obszary gdzie magazynowana jest tkanka tłuszczowa. Mogą zatem pojawiać się na:

brzuchu (zwłaszcza okolice pępka),

udach (zarówno wewnętrzna jak i zewnętrzna strona),

pośladkach

biodrach

piersiach (u kobiet),

ramionach,

barkach i pachach (u kulturystów).

 

Skuteczny sposób na zatrzymanie rozstępów

Najważniejsze jest zapobieganie powstawaniu rozstępów,  czyli stosowanie odpowiedniej pielęgnacji, jak najszybciej  w czasie poprzedzającym okresy nadmiernego rozciągania skóry. Spowalnia to lub uniemożliwia powstawanie nowych zmian. Stosowanie na skórę preparatów pielęgnacyjnych lub specjalistycznych znacznie  minimalizuje także  swędzenie wiążące się z rozstępami. Najczęściej w chwili pojawienia się rozstępów, wiele osób próbuje zatrzymać ich rozwój poprzez smarowanie skóry masłem kakaowym lub nawilżanie jej przeróżnymi olejkami. Pomaga to znacznie poprawić kondycję skóry, jednak nie zlikwiduje zmian już powstałych.  Właściwym rozwiązaniem, jest zaopatrzenie się w zestaw witamin (przede wszystkim E, A, B5) oraz skwalen, poprawiający kondycję skóry. Ważnym krokiem w przypadku kobiet ciężarnych, są masaże, szczególnie okolic brzucha. Przeprowadzane powinny być codziennie, miękką gąbką, nie powodującą podrażnień. Na początku ciąży powinno się również delikatnie oczyszczać skórę peelingiem. Istotne jest nawilżanie, stąd zaleca się stosowanie olejków oraz kremów, które posiadają witaminę E.

Zarówno kremy nawilżające, jak i te - przeciw rozstępom, o naturalnym składzie będą dobrym pomysłem. Kremy przeciw rozstępom można oczywiście stosować na skórę bez rozstępów - to jeden z bardziej skutecznych środków zapobiegawczych, który zminimalizuje ryzyko wystąpienia pęknięć skóry. Natomiast na świeże rozstępy, czyli na te, o odcieniu lnu lub różu w aptece znajdziesz szeroką gamę specjalistycznych preparatów działających na zmniejszenie wielkości rozstępów, redukcję kolorytu lub zmianę odcieniu skóry oraz wygładzenie ich powierzchni. Na bardziej rozległe zaleca się stosowanie preparatów na blizny.

W ofercie naszej apteki internetowej Aptisan, spotkać można również żele, kremy i inne specjalistyczne preparaty. Największe szanse na powodzenie w walce z widocznością i rozległością rozstępów ma przede wszystkim szybkość rozpoczęcia kuracji wybranym preparatem.

Zobacz na naszej stronie: preparat na rozstępy