APTEKA INTERNETOWA

Facebook

Przejedzenie, jak sobie z nim poradzić

W czasie świątecznym, kiedy nasze stoły pełne są smakołyków, trudno odmówić sobie skosztowania wszystkich potraw. Zapominamy wówczas o liczeniu kalorii i oddajemy się błogiemu świętowaniu, co jest nieodzowne ze spożywaniem obfitych w cukier i tłuszcze dań.

W takich sytuacjach nietrudno o przejedzenie.

Czy można temu zapobiec? a jeżeli już się wydarzy, to jak sobie w takich momentach radzić?






Efekt przejedzenia

Gdy biesiadowanie zakończy się przejedzeniem, zaczyna nam doskwierać uczucie ospałości, ciężkości, zgaga, wzdęcia, często ból brzucha, a nawet mdłości. W ostrym przebiegu mogą pojawić się wymioty, lub silne biegunki.

U osób mających problemy z pęcherzykiem żółciowym, może pojawić się kolka wątrobowa wywołana skurczem pęcherzyka lub przewodów żółciowych. Pojawia się wówczas ostry, kłójący ból. Jak nad tym zapanować?

Zapobieganie przejedzeniu

Aby uniknąć przykrych konsekwencji przejedzenia nie należy siadać do stołu głodnym, gdyż uczucie głodu może sprawić, że najemy się ponad miarę swoich potrzeb i możliwości.

Gdy żołądek wyśle sygnał do mózgu dając znać że już czas skończyć ucztowanie, może już być za późno. Dania przygotowywane na specjalne okazje na ogół nie należą do dietetycznych i raczej nikt nie rezygnuje z nich na rzecz dań FIT, jednak niewielkie modyfikacje mogą sprawić, że po zjedzeniu potrawy procesy trawienne będą łatwiejsze co pomoże uniknąć problemów gastrycznych. Podczas przygotowywania posiłków dobrze jest używać dużo ziół i naturalnych przypraw: kopru, tymianku, majeranku, bazylii czy cynamonu. Pobudzają one wydzielanie enzymów trawiennych przez co stają się mniej ciężkostrawne co z kolei pomoże uniknąć problemów gastrycznych.

Na talerz dobrze jest nakładać umiarkowane porcje, w towarzystwie dużej ilości dodatków warzywnych. Doskonałymi produktami są kiszonki zawierające  w swych składach dobroczynne, duże ilości naturalnych prebiotyków i enzymów ułatwiających trawienie. Obecny w nich kwas mlekowy reguluje skład flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym.

Jedząc należy przeżuwać dokładnie i powoli im dłużej pokarm będzie przeżuwany, tym mniejszy wysiłek organizm poniesie by go strawić.

Warto unikać  popijania zimnymi napojami gazowanymi, które spowanlniają pracę jelit i powodują ich skurcze. Ciepła herbata zielona bądź ziołowa, będzie najlepszym rozwiązaniem. Dobrze jest zrezygnować z deseru zaraz po głównym posiłku i spożyć go w późniejszym czasie. Lekką opcją deserową będą musy owocowe, galaretki lub pudding.

A co jeśli mimo to niewłaściwie ocenimy swoje możliwości i dojdzie do przejedzenia?



Przejedzenie - zioła na nieprzyjemne objawy

Niezastąpione w sytuacji przejedzenia się są zioła. Warto zaopatrzyć się w nie przed świąteczną ucztą. Które z nich mogą nam pomóc?

Mięta-  zlikwiduje wzdęcia, pobudzi do wydzielania soków trawiennych.

Melisa-  polepszy procesy trawienne, uspokoi żołądek.

Lawenda- pomoże przy nudnościach, wesprze trawienie, zniweluje wzdęcia.

Szałwia i majeranek- razem zwalczą uczucie pełnego żołądka, pomogą w pozbyciu się ocężałości.

Rumianek- usunie wzdęcia, wspomoże procesy zachodzące w wątrobie.

Kobylak- pomoże przy nudnościch, zatruciu, biegunkach.

Koper włoski- przyśpieszy trawienie, zadziała wiatropędnie.

Innym sposobem na przejedzenie ziołowe leki na poprawę trawienia. Preparaty te to uzupełniające się kompozycje ziół, które trudno stworzyć w domowych warunkach i zalecanych proporcjach. Ziołowe tabletki na niestrawność pomagają zwalczać nieprzyjemne dolegliwości po przejedzeniu – uczucie ciężkości na żołądku, nudności, wzdęcia.

zobacz na naszej stronie: https://aptisan.pl/szukaj?controller=search&orderby=position&orderway=desc&search_query=niestrawno%C5%9B%C4%87&submit_search=