APTEKA INTERNETOWA

Facebook

Co warto spakować do wakacyjnej apteczki.

Lato to czas wyjazdów do różnych zakątków w Polsce i za granicą. Przygotowując się do wyjazdu, warto przemyśleć i skomponować zawartość wakacyjnej apteczki tak by zapewnić sobie i bliskim bezpieczeństwo i dobre samopoczucie.

Zadbajmy o to by nasza apteczka była kompletna i zawierała wszystkie niezbędne leki, suplementy i akcesoria.

Jak wynika z badań 45% Polaków obawia się problemów ze zdrowiem na wakacjach .

O wiele bardziej komfortowo wypoczywa się wiedząc, że jesteśmy zaopatrzeni we wszystko co może okazać się przydatne. Lepiej z tym wszystkim “nieużytym” wrócić do domu, niż stresować się problemami zdrowotnymi. Najbardziej zapobiegliwi są rodzice podróżujący z małymi dziećmi, osoby starsze oraz pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe.

 

Jakie konkretnie rady będą przydatne dla tych trzech grup urlopowiczów?

Osoby chorujące przewlekle, a także seniorzy, powinni przede wszystkim pamiętać o spakowaniu odpowiedniej – dokładnie odliczonej – ilości leków, które przyjmują na stałe. A następnie o ich przyjmowaniu, co bywa niekiedy trudne, gdy wypada się z codziennej rutyny. 

Kiedy jesteśmy wypoczęci, radośni, szybko zapominamy o tym, że czegoś nam z powodu przewlekłego schorzenia nie wolno. Że np. nie powinniśmy zdobywać wysokich szczytów, gdy mamy kłopoty z ciśnieniem. Albo że farmakoterapii nie wolno przerywać, choć czujemy się znakomicie. Warto pamiętać o ograniczeniach związanych ze schorzeniem na jakie się leczymy.

Rodzicom podróżującym z dziećmi zaleca się  by zaopatrzyli się w leki potrzebne przy biegunce i wymiotach, przeciwalergiczne, przeciwgorączkowe, miejscowe preparaty odkażające i bandaże oraz opatrunki. Plus leki, które dziecko przyjmuje na stałe lub takie, które zdarza mu się zażywać czy stosować, np. inhalator z preparatem sterydowym dla dzieci chorujących na nawracające zapalenia krtani.

Dobrze skompletowana apteczka na wakacje powinna zawierać także bandaże elastyczne na wypadek potrzeby unieruchomienia lub odciążenia stawu, jak również plastry hydrożelowe na oparzenia.

Osobom, które muszą kontrolować swój stan zdrowia, przypominam o spakowaniu glukometru czy ciśnieniomierza.

  

Jak bezpiecznie przewozić leki?

Przede wszystkim w oryginalnych opakowaniach wraz z ulotkami, aby uniknąć pomyłek oraz zminimalizować ryzyko przegrzania czy dostania się do nich wilgoci. Te ostatnie kwestie należy mieć na uwadze w przypadku podróży do miejsc, gdzie panują wysokie temperatury.

 

Jakie są zasady przechowywania leków w upały?

W przypadku narażenia na wysokie temperatury, zwłaszcza powyżej 25 st. Celsjusza, należy stosować torby termiczne. Warto unikać zabierania leków, które należy przechowywać w lodówce tj. niektórych probiotyków – tutaj konieczne jest zapoznanie się z ulotkami dołączonymi do opakowań preparatów.

 

Jakie są najczęstsze kłopoty zdrowotne Polaków na wakacjach?

Najczęstsze są wszelkie objawy zatrucia żołądkowo-jelitowego, odczyny alergiczne po ukąszeniu przez owady, urazy. Z tymi dolegliwościami zwykle radzimy sobie sami, o ile mamy odpowiednie leki, często kupowane w aptece bez recepty. Rzadziej dopadają nas infekcje, a jeśli już, to są to infekcje przeziębieniowe spowodowane nagłymi zmianami temperatury, gdy np. przechodzimy z upału do klimatyzowanego pomieszczenia. Tego typu delegliwości również jesteśmy w stanie leczyć sami. Trzeba jednak pamiętać, że wszelkie zaostrzenie objawów i stan budzący niepokój należy skonsultować z lekarzem.

 

Co więc jeszcze koniecznie powinno trafić do wakacyjnej apteczki zapobiegliwego urlopowicza?

Ważne jest zabranie leków pomagających na biegunkę i wymioty: odpowiednie probiotyki, elektrolity, preparaty z diosmektytem, a dla dorosłych – z loperamidem, jak również środki przeciwalergiczne, przeciwgorączkowe, miejscowe preparaty odkażające i opatrunki. Oraz – koniecznie – leki przyjmowane na choroby przewlekłe.

 

Apteczka dla rodziny

Gdy planowany jest wyjazd z rodziną, warto spakować:

– lekarstwa stosowane stale;

– preparat na przeziębienie, np. przeciwzapalny z ibuprofenem;

– lek na ból gardła, kaszel, katar, np. spray do nosa z solą morską, spray do jamy ustnej działający odkażająco i łagodząco, syrop ziołowy na kaszel, sodę oczyszczoną do przygotowania płukanki do jamy ustnej (ma też działanie przeciwobrzękowe);

– lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy – najlepiej taki, który zwykle przyjmujecie, np. z paracetamolem;

– lekarstwo na biegunkę (np. z loperamidem + probiotyki) i odwodnienie (elektrolity);

– preparat na zaparcia;

– środek na niestrawność, np. krople żołądkowe;

– preparat rozkurczający, np. z drotaweryną;

– lek na chorobę lokomocyjną, np. na bazie imbiru albo plastry akupresurowe;

– preparat łagodzący skutki ukąszeń, np. w kroplach/tabletkach lub maści, lek antyhistaminowy;

– preparat łagodzący oparzenia słoneczne, np. z dekspantenolem;

– termometr;

– środek odkażający, plastry, bandaż elastyczny, jednorazowe rękawiczki, nożyczki – zestaw na wypadek urazu.

 

 

Apteczka dla solisty

Gdy wybierasz się w pojedynkę na wycieczkę rowerową czy wyprawę w góry,  przede wszystkim zabierz ze sobą zestaw środków na wypadek kontuzji, przeciążeń, zranień:

– preparat odkażający, np. z dichlorowodorkiem oktenidy;

– jałowe gaziki;

– bandaże (dziany i elastyczny);

– plastry różnej wielkości, a także wodoodporne;

– maść przeciwbólową i przeciwzapalną, np. rozgrzewającą lub chłodzącą (sprawdzoną indywidualnie, zwykle używaną na wypadek kontuzji);

– maść antybakteryjną, np. z antybiotykiem;

– jednorazowe rękawiczki;

– nożyczki;

– koc termiczny.

Jeśli spędzasz dużo czasu w drodze, bez dostępu do głównych bagaży (np. w samolocie, autokarze), najlepiej zachowaj apteczkę z lekami przy sobie. Przynajmniej te, które są niezbędne lub mogą być przydatne w ciągu dnia.