APTEKA INTERNETOWA

Facebook

Zaparcia na wakacjach

Zaparcia podczas urlopu to bardzo powszechnie występująca przypadłość wielu z nas. Nowy rozkład dnia, inna strefa czasowa i  dieta, zmiana wody. Wszystko to prowadzi do rozleniwienia jelit i zaparć.

Niebezpieczne czekanie...

Eksperci są zgodni co do tego, że wstrzymywanie wypróżniania jest niebezpieczne. Z kału zalegającego w jelitach do organizmu wchłaniana jest woda, w wyniku czego masa twardnieje i zamienia się w kamień kałowy, który niezwykle trudno wydalić. Złogi kałowe są niebezpieczne, ponieważ uruchamiają procesy gnilne w jelicie, wtórnie zanieczyszczając organizm. Mogą być przyczyną powstawania stanów zapalny oraz uszkodzeń w jelitach.



Jak uniknąć zaparcia i nakłonić organizm do regularnych wizyt w toalecie?

Czas przechodzenia treści pokarmowych przez jelita jest sprawą bardzo indywidualną. Wiele zależy od stylu życia, sposobu odżywiania, temperamentu, nastroju, a także aktywności. Inaczej będzie to przebiegać u nastolatków uprawiających sport, inaczej u osób starszych.  Dla jednych dzień bez wizyty w toalecie będzie niepokojący dla innych kilka dni bez wypróżnienia nie stanowi problemu.

By wyrpóżnianie odbywało się regularnie niezbędne jest kurczenie się jelit przebiegające w równym rytmie. Jeżeli dojdzie do zaburzenia tego rytmu skutkiem tego będzie wystąpienie zatwardzenia. Zatwardzenie jest często skutkiem stresu wywołanego przez sytuacje nowe, także pozytywne. Może to być zarówno radość towarzysząca wakacyjnym atrakcjom, jak i zdenerwowanie z powodu podróży samolotem. Pod wpływem napięcia psychicznego dochodzi do zaburzenia przepływu impulsów nerwowych między korą mózgową a przewodem pokarmowym i zakłócenia motoryki jelit. 

Zatwardzenia częściej przytrafiają się osobom nieśmiałym, niecierpliwym, emocjonalnym.

Częstym powodem bywa niechęć do korzystania z toalety poza domem, wynikająca czy to z braku intymności, czy też odpowiednich warunków higienicznych.

Co pomaga na wzdęcia i zaparcia?

Panuj nad emocjami. Nie zakładaj napiętego planu podróży. Rozluźnij się i nie martw na zapas. Wybierz najlepszy dla siebie sposób na wyciszenie – może to być herbata z melisą, książka, muzyka, spacer. Staraj się odwrócić swoją uwagę od problemu. Uporczywe myślenie o zaparciu właśnie je potęguje.

Zwróć uwagę na to co jesz. Świeże warzywa i owoce (oprócz bananów), ciemne pieczywo, grube kasze i wszystko to co jest źródłem błonnika pobudza przewód pokarmowy do pracy, pochłania wodę, powodując zmiękczenie kału, wymiata z organizmu resztki i pomaga w utrzymaniu prawidłowego rytmu wypróżniania. Pokarmy bogate w błonnik powinny zatem stanowić podstawę Twojego menu.

Unikaj spożywania potraw tłustych i smażonych, gdyż te długo zalegają w przewodzie pokarmowym. Zamiast słodyczy podjadaj suszone śliwki, morele, pestki dyni i słonecznika. Jeśli masz skłonność do zaparć zrezygnuj z picia czerwonego wina. Regularności wypróżnień sprzyjają bakterie zawarte w jogurtach, kefirze, zsiadłym mleku. Niektórym pomaga sok z kiszonej kapusty (dobrze jest pić go wolno,  2 razy dziennie po pół szklanki).

 Zacznij dzień od szklanki przegotowanej wody, soku lub miseczki musli z jogurtem.

Pij przynajmniej 2,5–3 l dziennie. Najlepiej noś ze sobą butelkę mineralnej wody niegazowanej i popijaj po kilka łyków przez cały dzień. Dobrze robią świeżo wyciśnięte soki, zwłaszcza warzywne, herbata.

Spróbuj zjeść przed kolacją 1–2 łyżeczki siemienia lnianego,rozmoczonego w szklance ciepłej przegotowanej wody. Znajduj czas na “posiedzenie”. Wstrzymywanie wypróżnienia sprawia, że odruch zanika. Najlepiej jest korzystać z toalety wtedy gdy zachodzi taka potrzeba. Zapewnij sobie chwilę spokoju, a jeżeli martwią Cię względy higieniczne, zaopatrz się w jednorazowe podkładki ochronne na deskę klozetową.

Żeby zminimalizować ryzyko zaparć warto mieć ze sobą gdziekolwiek wyjeżdżasz probiotyki, a jeżeli dojdzie do zaparć środki przeczyszczające.

W walce z wakacyjnymi zaparciami zwykle sprawdzają się metody naturalne. Jeśli jednak zaparcia nie miną lub pojawią się dodatkowe objawy (np. bóle brzucha, wymioty), trzeba skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć chorobę.

zobacz na naszej stronie: https://aptisan.pl/szukaj?controller=search&orderby=position&orderway=desc&search_query=zaparcia&submit_search=