APTEKA INTERNETOWA

Facebook

Pyrantelum 250 mg / 5 ml * Zawiesina doustna * 15 ml Zobacz większe

Pyrantelum 250 mg / 5 ml
Zawiesina doustna
15 ml

4854301

Zawiesina doustna Pyrantelum Medana to lek przeciwpasożytniczy, podawany w leczeniu owsicy. Zawiesina zawiera jako substancję czynną – pyrantel, stosowany w leczeniu zakażeń jelitowych robakami obłymi typu nicieni barwy białej (owsikami). Pyrantelum Medana przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 2 lat i dorosłych. Lek nie podrażnia jelit ani nie wywołuje przemieszczania się robaków.

Więcej szczegółów

14,70 zł brutto

Szczegółowe informacje o produkcie

Skład

Substancją czynną leku jest pyrantel.

5 ml zawiesiny doustnej zawiera 250 mg pyrantelu (w postaci pyrantelu embonianu).

Substancje pomocnicze: sodu benzoesan (E 211), karmeloza sodowa, sorbitol 70% (E 420), glicerol, glinu-magnezu krzemian, polisorbat 80, powidon, aromat morelowy, emulsja symetykonu, kwas cytrynowy jednowodny, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.

Przed zastosowaniem wstrząsnąć zawartość butelki.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.  

Lek podaje się doustnie, niezależnie od posiłku. Przed użyciem zawiesiny Pyrantelum Medana należy wstrząsnąć zawartość butelki, do uzyskania jednorodnego płynu. Dawki leku należy odmierzać za pomocą dołączonej do opakowania miarki z podziałką. Zalecane dawkowanie Pyrantelum Medana dla dorosłych i dzieci od 2 lat o wadze od 11 kg to: 11 mg/kg masy ciała jednorazowo.  Dawkę tę należy powtórzyć po dwóch lub trzech tygodniach od przyjęcia pierwszej dawki. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku.

Masa ciała Dawka jednorazowa (ml) Dawka jednorazowa (mg)
11-16 kg 2,5 ml 125 mg
17-28 kg 5,0 ml 250 mg
29-39 kg 7,5 ml 375 mg
40-50 kg 10,0 ml 500 mg
51-62 kg 12,5 ml 625 mg
63-75 kg 15,0 ml 750 mg
Dorośli o masie ciała>75 kg 20,0 ml 1000 mg

Działanie
Pyrantelum Medana działa przeciwpasożytniczo, oddziałując na mięśnie pasożytów jelitowych. Lek powoduje unieruchomienie pasożytów i usunięcie ich z jelit dzięki ruchom perystaltycznym. Pyrantelum Medana nie podrażnia jelit oraz nie wywołuje przemieszczania się robaków. Działa na formy dojrzałe i pasożyty we wczesnym stadium rozwoju, natomiast nie działa na larwy w trakcie ich migracji w tkankach.
Wskazania
Wskazaniem do stosowania Pyrantelum Medana jest owsica, po stwierdzonym występowaniu ich w kale i/lub okolicy odbytu.
Objawy wystąpienia owsicy obserwuje się głównie u dzieci. Choroba występuje jednak w każdym wieku, choć bardzo często dzieci są jej głównymi nosicielami (pasożytami można się zarazić np. w żłobkach, przedszkolach, piaskownicy) i łatwy sposób może dojść do zakażenia pozostałych osób wspólnie mieszkających. Owsica objawia się silnym uczuciem swędzenia w okolicy odbytu (nie występuje u wszystkich zakażonych), przeważnie w nocy co wywołuje często stany zapalne. U dzieci zarażonych owsikami może występować rozdrażnienie, nerwowość, bezsenność, moczenie nocne lub bóle brzucha i brak apetytu. U dziewczynek dochodzi nieraz do zapalenia sromu i pochwy, co objawia się swędzeniem, pieczeniem i białymi upławami. W takich przypadkach należy skontaktować się z lekarzem.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. 

Pyrantelum Medana może powodować takie działania niepożądane jak: nudności, wymioty, zaburzenia łaknienia, bóle brzucha, biegunka, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, alergiczne wysypki skórne, bóle i zawroty głowy, senność lub bezsenność.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem w przypadku: zaburzeń czynności wątroby, niedożywienia, niedokrwistości (anemii).

W celu zapobiegania samozakażenia oraz przenoszenia na inne osoby należy przestrzegać przez co najmniej 6 tygodni po zakończonym leczeniu takich zaleceń jak: wzmożona higiena osobista całej rodziny, dokładne mycie jarzyn i owoców przed spożyciem, obcinanie krótko paznokci u dzieci, nieobgryzanie paznokci, nieoblizywanie palców, częsta i regularna zmiana bielizny osobistej oraz pościeli, pranie bielizny osobistej i pościeli w wysokiej temperaturze, unikanie zabaw w brudnej piaskownicy itd.

Lek Pyrantelum Medana zawiera sorbitol. 5 ml zawiesiny doustnej zawiera 3,06 g sorbitolu 70%. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku. Sorbitol może wywoływać lekkie działanie przeczyszczające.

Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
Lek nadaje się do użytku w ciągu 21 dni od pierwszego otwarcia butelki.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Pyratelum Medana może wchodzić w interakcje z piperazyną. Lek może zwiększać stężenie teofiliny.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Lek należy przyjmować w czasie lub po posiłku.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży, lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie zaleca się stosowania leku w czasie ciąży i karmienia piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Należy skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Podmiot odpowiedzialny
Medana Pharma SA
Władysława Łokietka 10
98-200 SieradzProducent
MEDANA PHARMA S.A.
Władysława Łokietka 10
Sieradz